Blog

Jak wieszać obrazy na ścianie? Praktyczne porady, które warto znać


obraz-wieszany-na-scianie-galeria-kolor

Powieszenie obrazów na ścianach może wydawać się prostym zadaniem. Zanim jednak do niego przystąpimy, warto poświęcić chwilę na przemyślenie, jak je ułożyć, aby tworzyły spójną, atrakcyjną dla oka całość. Oto porady, które warto wziąć wtedy pod uwagę.

Nie chcesz mieć pustych ścian w swoim domu lub mieszkaniu? W takim przypadku doskonałym wyborem będzie wybranie obrazów! Aktualnie można zakupić je w wielu wariantach do wyboru – zarówno jako drukowane, jak również malowane odręcznie na płótnie. Jest w czym przebierać, jeśli chodzi o tematykę, ale skupmy się tutaj na jednej kwestii, a mianowicie na tym, jak wieszać obrazy na ścianie.

Odpowiednio rozmieszczone i bezpiecznie powieszone obrazy są w stanie przekształcić pustą ścianę w atrakcyjną galerię sztuki w salonie, sypialni czy w pokoju dziecka. Pod uwagę trzeba wziąć wtedy kilka ważnych czynników. O czym należy pamiętać?

Podczas wieszania obrazów należy zwrócić uwagę na:

  • aranżację wnętrza, w którym mają się znaleźć
  • warunki panujące we wnętrzu, w tym głównie nasłonecznienie i wilgotność
  • wielkość i kształt obrazów w porównaniu z dostępną przestrzenią
  • kolorystykę obrazu
  • akcesoria do powieszenia obrazu
  • oświetlenie obrazu

 

Poniżej dokładnie przyjrzymy się wszystkim tym czynnikom, aby powieszenie jednego czy wielu dzieł sztuki nie stanowiło tak dużego problemu. To naprawdę proste, gdy wiadomo, na co zwrócić uwagę!

Aranżacja wnętrza, w którym chcemy powiesić obrazy

Obrazy przede wszystkim powinny stanowić swoistego rodzaju dopełnienie aranżacji wnętrza – powinny wpisywać się w jego aranżację, aby sprawić, że cała przestrzeń będzie prezentowała się jeszcze lepiej.

Pod pojęciem aranżacji wnętrza warto tutaj wskazać nie tylko jego styl, na przykład nowoczesny czy tradycyjny, ale również znajdujące się w nim meble i dodatki.

Obrazy najczęściej kategoryzujemy jako nowoczesne lub tradycyjne i potem dobieramy je odpowiednio do danej aranżacji. Warto jednak wskazać, że gustowna sztuka nowoczesna też będzie atrakcyjnie prezentować się we wnętrzach klasycznych, a tradycyjny landszaft może być unikatowym dodatkiem minimalistycznej aranżacji.

Zwróćmy też uwagę na otoczenie obrazu. Przykładowo, gdy chcemy zawiesić obraz nad kanapą, powinniśmy pamiętać o tym, aby najlepiej był on dość duży i znajdował się na wysokości do 15-20 centymetrów nad kanapą. Powinien być też wyśrodkowany. Gdy chcemy powiesić kilka obrazów o szerokości większej niż kanapa, powinniśmy rozmieścić je tak, aby z każdej strony część obrazu symetrycznie wychodziła poza obrys mebla.

Warto zatem przed powieszeniem obrazu dobrać odpowiednie miejsce, które pozwoli na jego pełne wyeksponowanie i zharmonizowanie z całą aranżacją wnętrza.

obraz-powieszony-nad-sofa-galeria-kolor

Warunki we wnętrzu, w którym mają znaleźć się obrazy

Nie bez znaczenia jest także kwestia warunków panujących w danym pomieszczeniu, w którym chcemy powiesić obrazy. Warto pamiętać o tym, że nieodpowiednie warunki mogą doprowadzić do zniszczenia dzieła, dlatego jeśli chcemy zachować je w idealnym stanie, warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Dotyczy to przede wszystkim obrazów malowanych ręcznie na płótnie.

Stan obrazu mogą pogorszyć przede wszystkim nadmierne nasłonecznienie pomieszczenia, a także podwyższony poziom wilgoci. Gdy na dzieło padają bezpośrednio promienie słońca, wtedy jest ono bardziej narażone na wypłowienie. Gdy z kolei w pomieszczeniu jest wilgotno, płótno i farby mogą zacząć zmieniać swoją postać, przebarwiać się, marszczyć.

W tym przypadku rozwiązaniem jest zakupienie obrazów w formie nadruków, które nie są narażone na wilgoć. Najlepiej, aby dzieło było wydrukowane wysokiej jakości farbami odpornymi na promieniowanie UV. Do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka można wybrać także dzieła drukowane na szkle.

Wielkość i kształt obrazu czy obrazów

Przy planowaniu miejsca pod obraz czy też obrazy bardzo duże znaczenie ma wielkość i kształt dzieła czy dzieł. To właśnie one wpływają na ostateczny efekt wizualny, dlatego zanim zabierzemy się za montaż, powinniśmy przetestować różne ustawienia.

Zasadniczo, im obraz większy, tym więcej potrzebuje przestrzeni, dlatego duże dzieła najlepiej umieszczać w centralnej pozycji, na przykład nad komodą czy kanapą. Po bokach można potem powiesić dzieła o mniejszych rozmiarach.

Dzieła nie muszą być wcale rozmieszczone symetrycznie względem siebie – można także powiesić je asymetrycznie, ale warto pamiętać o tym, aby utrzymywać równe odstępy pomiędzy ramkami dla estetycznego efektu.

Gdy nie wiemy, jak ułożyć obrazy, możemy posłużyć się szablonami dostępnymi w internecie albo specjalnymi aplikacjami, które pozwalają na wirtualne rozmieszczenie obrazów na ścianach i podgląd efektu.

Kolorystyka obrazu lub obrazów

Nie można zapominać także o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o kolorystyce obrazu albo obrazów, które chcemy powiesić we wnętrzu. Powinny one pasować do aranżacji, ale także warto pamiętać, że możemy dzięki nim uzyskać efekt optycznego powiększenia czy pomniejszenia przestrzeni.

Generalnie, obrazy w jaśniejszej kolorystyce są w stanie sprawić, że wnętrze będzie prezentować się bardziej przestronnie. W małych pokojach lepiej sprawdzi się również więcej mniejszych obrazów niż jeden bardzo duży, który może przytłoczyć wnętrze.

Z kolei obrazy o ciemniejszej kolorystyce mogą spowodować, że wnętrze będzie wyglądało na mniejsze niż jest naprawdę, dlatego powinniśmy unikać ich w małych pomieszczeniach. Dobrze prezentują się jednak w dużych salonach czy sypialniach.

Kolorystyka obrazu wpływa również na odbiór pomieszczenia. Gdy chcemy, aby wyglądało bardziej tajemniczo, możemy wybrać obrazy w ciemniejszych barwach. Jeśli zależy nam na uzyskaniu odwrotnego efektu, na przykład w pokoju dziecięcym, warto wybrać obrazy o jasnej, żywej kolorystyce.

Akcesoria do powieszenia obrazu – co wybrać?

Nie powinniśmy zapominać również o tym, że duże znaczenie ma sama technika powieszenia obrazu. Aktualnie do dyspozycji mamy dwie główne metody, a mianowicie:

  • powieszenie obrazu na zwykłym gwoździu
  • skorzystanie z gwoździ samoprzylepnych – haczyków z plastrami
  • zastosowanie systemów szynowych

 

Najczęściej do powieszenia obrazów wykorzystujemy zwykłe gwoździe, które wbijane są w ściany. To dobry wybór wtedy, gdy ściana pozwala na wbicie w nią gwoździa – wiemy, że w danym miejscu nie znajdują się żadne instalacje, a ściana sama w sobie pozwoli na trwałe utrzymanie obrazu.

Druga opcja to specjalne gwoździe samoprzylepne, które mają postać haczyków z samoprzylepnymi plastrami od tyłu. To sprytna metoda na zamontowanie obrazu bez niszczenia ścian – dzięki niej możemy również dowolnie zmieniać położenie obrazów bez obaw o ślady po gwoździach. Samoprzylepne gwoździe pozwalają na powieszenie obrazów o wadze do 2-4 kilogramów. Warto jednak wskazać, że nie na wszystkich powierzchniach można wtedy uzyskać stabilne podparcie.

Alternatywnym rozwiązaniem wtedy, gdy chcemy powiesić kilka obrazów obok siebie, jest skorzystanie z specjalnych systemów szynowych z linkami. Można zamocować je także pod sufitem. Pozwalają uzyskanie nowoczesnego efektu, ale musimy liczyć się wtedy z dość wysokim kosztem.

Oświetlenie obrazu lub obrazów

Na koniec warto poświecić chwilę kwestii oświetlenia obrazów, ponieważ swoją małą galerię sztuki w domu czy w mieszkaniu możemy dzięki niemu dodatkowo wyeksponować. Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że dzieła zyskają na atrakcyjności!

W sklepach można znaleźć szeroką gamę akcesoriów oświetleniowych, które przeznaczone są do oświetlania wiszących na ścianach obrazów. Na co warto się wtedy zdecydować?

Najlepszym wyborem będą kinkiety zamontowane na ścianach bezpośrednio nad obrazami. Warto wtedy wybrać modele, które pozwalają na wyregulowanie snopu światła – można wtedy skierować go bezpośrednio na dzieło. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania kinkietów na ścianach, alternatywnym rozwiązaniem będzie wybranie oświetlenia sufitowego z regulowanymi reflektorami.

Podsumowując, przy wieszaniu obrazów warto wziąć pod uwagę szereg czynników – od ich wielkości i kształtu, poprzez ich kolorystykę, a skończywszy na wyglądzie pomieszczenia, aby uzyskać atrakcyjną kompozycję. Oczywiście, nie możemy zapominać także o kwestiach technicznych, czyli o dobraniu takich akcesoriów do powieszenia obrazów, które zapewnią im stabilne podtrzymanie na ścianie.