Blog

Kontrowersyjne dzieła sztuki współczesnej


kontrowersyjne działa sztuki

Sztuka współczesna może szokować – właśnie dlatego wywołuje tak wiele gorących dyskusji. Oto dzieła sztuki współczesnej, które w ostatnich latach wzbudziły najwięcej kontrowersji!
Zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści tworzący dzieła sztuki mogą pochwalić się wieloma kontrowersyjnymi, znanymi niemalże na całym świecie przedsięwzięciami. To obrazy, rzeźby, grafiki. Także wiele innych przykładów sztuki, która przyciąga uwagę nie tylko tym, jak wygląda, ale również tym, jakie tematy podejmuje.

Dla spragnionych wiedzy o sztuce współczesnej przygotowaliśmy zatem krótką listę tych polskich i zagranicznych artystów, którzy uzyskali sobie przydomek kontrowersyjnych. Warto poznać ich bliżej!

Katarzyna Kozyra

Jej dzieła określane są często jako bluźniercze. Katarzyna Kozyra jest jedną z najbardziej znanych polskich artystek współczesnych. Specjalizuje się głównie w rzeźbie, fotografii i w tworzeniu instalacji artystycznych.

Na swoim koncie ma szereg popularnych dzieł, w tym między innymi takie jak:

  • „Piramida zwierząt” – dzieło przedstawia spreparowane ciała zwierząt – konia, psa, kota i koguta, które ustawione są na sobie, jak w przypadku „Muzykantów z Bremy” braci Grimm, dzieło ma poruszać temat przemysłowego zabijania zwierząt.
  • „Więzy krwi” – seria fotogramów, które przedstawiają nagie kobiety leżące na tle krzyża i półksiężyca.
  • „Olimpia” – zdjęcia i film, które prezentują walkę artystki z chorobą nowotworową, w zamyśle ma przywrócić godność schorowanemu ciału.

Dorota Nieznalska

Artystka wizualna, która tworzy głównie rzeźby i instalacje, a także zajmuje się sztuką wideo oraz fotografią. Jej najbardziej znanym dziełem jest instalacja „Pasja”, która została wystawiona w 2001 roku w Gdańsku. Na instalację składał się film z ćwiczącym na siłowi mężczyzną, a także zdjęcie męskich genitaliów umieszczonych na krzyżu.

Sprawa dzieła trafiła do sądu. Artystka została ostatecznie uniewinniona obrazy wywołanej przez jej dzieło.

Andres Serrano

Także uzyskał sobie miano skandalisty – ten amerykański fotograf stał się znany przez swoje zdjęcia, które prezentują ludzkie ciała oraz ich wydzieliny.

Jego najbardziej znanym dziełem jest „Piss Christ” – fotografia krucyfiksu, który został umieszczony w przezroczystym pojemniku i zanurzony w moczu artysty. Andres Serrano stworzył także fotografie zamieszczone na albumach Load i Reload zespołu Metallica, na których znalazły się krew zmieszana ze spermą oraz mocz z krwią.

Max Ernst

Jednym ze skandalistów sztuki XXI wieku był także niemiecki malarz, rzeźbiarz, grafik oraz pisarz Max Ernst.

W 1926 stworzył obraz „Madonna karcąca dzieciątko w obecności trzech świadków”, które w prześmiewczy sposób podchodził do jednego z największych symboli wiary w chrześcijaństwie. Dlatego też wywołał on niemały skandal. Za to dzieło Max Ernst został wykluczony z Kościoła.

Gustav Klimt

Nie każdy amator sztuki zdaje sobie sprawę z tego, że jako skandalista traktowany był także Gustav Klimt – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji oraz wiedeńskiego modernizmu.

Kontrowersje wzbudzała przede wszystkim erotyka z obrazów Klimta. Właśnie przeciwko niej petycję podpisało 87 profesorów Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Marcel Duchamp

Nie można mówić o kontrowersyjnych dziełach sztuki bez wspomnienia o Marcelu Duchampie – francuskim malarzu, rzeźbiarzu i twórcy filmowemu. Najbardziej kojarzony jest ze sztuką konceptualną, a także nurtami kubizmu i dady.

Wśród najbardziej znanych dzieł Duchampa znajduje się „Fontanna”, czyli zwykły pisuar, który artysta wystawił pod tym tytułem w galerii sztuki. Wywołał tym niemały skandal, ale dzięki temu na trwałe zapisał się na kartach historii sztuki.

Zbigniew Libera

Zbigniew Libera to polski artysta, który jest autorem instalacji, fotografii oraz różnych obiektów artystycznych.

Na swoim koncie ma wiele skandalizujących, wzbudzających liczne dyskusje prac, w tym między innymi:

  • „Lego. Obóz koncentracyjny” – instalacja wykorzystująca klocki Lego, które tworzą zestaw prezentujący nazistowski obóz koncentracyjny
  • „Obrzędy intymne” – film i instalacja o umieraniu babci artysty, artysta podejmuje w nich temat uprzedmiotowienia ciała, przekraczając granice intymności
  • „Jak tresuje się dziewczynki” – film, który podejmuje temat podobania się płci przeciwnej przez kobiety, porusza temat autokreacji, narzuconych przez społeczeństwo ról.

 

To tylko wybrani artyści, którzy znani są ze swoich skandalizujących, poruszających trudne tematy dzieł – chociaż sztuka współczesna wielokrotnie przekraczała już różne granice, to jednak stale zaskakuje i wzbudza wiele kontrowersji.