Blog

Jaki obraz do salonu nowoczesnego


obraz do salonu nowoczesnego

Obraz lub obrazy na ścianach mogą być wspaniałym dodatkiem do każdego salonu zaaranżowanego w nowoczesnym stylu. O czym warto pamiętać podczas wyboru takiej ozdoby? Jaki obraz do salonu nowoczesnego? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Salon w każdym domu to miejsce szczególne – w nim wypoczywamy, spotykamy się z bliskimi, bawimy się. Przestrzeń  ta powinna cechować się odpowiednią funkcjonalnością i praktycznością. Nie może zabraknąć w niej odpowiedniej estetyki. Właśnie dlatego aranżację salonu warto uzupełnić o różne efektowne dekoracje.

Dekoracje do salonu w stylu nowoczesnym mogą być rozmaite – od żywych kwiatów w doniczkach, poprzez pamiątki z podróży, a skończywszy na ozdobach ściennych. w tym także na obrazach. Skupmy się dzisiaj na tej formie dekoracji ściennych, ponieważ często sprawiają one dużo trudności w doborze.

Nasz poradnik został stworzony z myślą o tych osobach, które chciałyby zawiesić na ścianie w swoim salonie obraz lub obrazy. Niestety, nie wiedzą, na co się zdecydować. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne przy doborze najlepszych obrazów do salonu nowoczesnego!

  • Rodzaje obrazów
  • Jak dobrać obraz do salonu nowoczesnego?
  • Gdzie umieścić obraz w salonie?
  • Jak powiesić obraz na ścianie?
  • Gdzie zakupić obrazy

 

Rodzaje obrazów

Obrazy, które mogą służyć jako dekoracja w salonie w nowoczesnym stylu, są różnorodne. Do dyspozycji mamy oryginalne dzieła uznanych artystów, jak i obrazy drukowane na płótnie. Zatem, jakie rodzaje obrazów możemy wybrać do salonu?

Obrazy, które możemy zawiesić w salonie, to między innymi:

  • oryginalne obrazy malowane przez artystów
  • reprodukcje obrazów uznanych artystów
  • obrazy drukowane na płótnie

 

Każdy z tych rodzajów obrazów ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej przed podjęciem swojej decyzji!

Oryginalne obrazy malowane przez artystów

Malowane przez uznanych artystów z Polski lub innych krajów lub też przez tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę i nie mają jeszcze znanego nazwiska. W każdym z tych przypadków możemy dobrać takie obrazy, które będą pięknie prezentować się w nowoczesnym salonie.

Abstrakcja czy sielski landszaft?

Do salonów w nowoczesnym stylu pasują najróżniejsze obrazy. Większość osób decyduje się na sztukę nowoczesną, która dobrze wpisuje się w proste, minimalistyczne aranżacje.

Wybierając takie dzieła, mamy pewność, że otrzymujemy coś jedynego w swoim rodzaju. Obraz będzie niepowtarzalny, dlatego nikt inny nie będzie posiadać takiego samego egzemplarza.

Oryginalne obrazy malarzy o znanych nazwiskach mogą jednak sporo kosztować. Z drugiej strony często traktowane są jako inwestycja, która się opłaca. Dzisiaj inwestowanie w sztukę cieszy się coraz większym powodzeniem. To atrakcyjna propozycja dla każdego, kto chciałby ulokować swoje pieniądze przyszłościowo.

Dzieła mniej znanych twórców również mogą wspaniale wpasowywać się w nowoczesne salony. Pod względem swojego niebanalnego wyglądu nierzadko są nawet lepszym wyborem niż dzieła pochodzące od popularnych malarzy. Dodatkowo, ich dużą zaletą jest przystępna cena, dlatego też mogą być doskonałym wyborem dla każdego, kto chciałby uatrakcyjnić wnętrza w swoim domu bez przepłacania.

Tutaj koszty wynoszą od około 200 złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Reprodukcje obrazów uznanych artystów

Kolejna propozycja to reprodukcje obrazów uznanych artystów. Możemy zdecydować się na obrazy Moneta lub Beksińskiego – wybór jest naprawdę bardzo szeroki, ponieważ w sprzedaży znajdziemy reprodukcje najpopularniejszych dzieł niemalże każdego malarza.

Reprodukcje najczęściej sprzedawane są jako plakaty – wystarczy oprawić je w ramę i można od razu powiesić je na ścianie. Druga opcja to wybór reprodukcji wydrukowanej na płótnie – wtedy efekt jest bardziej realistyczny, ale cena także nieco wyższa.

Oprócz tego w sprzedaży znajdziemy również reprodukcje malowane ręcznie przez uzdolnionych artystów. Najczęściej dzieła są malowane farbami akrylowymi lub olejnymi na płótnie, a następnie zabezpieczone werniksem i oprawione w ramę – dzięki temu wyglądają niemalże jak oryginały, ale są od nich znacznie tańsze. Za obraz tego rodzaju zapłacimy najczęściej około 500-600 złotych.

Obrazy drukowane na płótnie

Trzecia możliwość to zakupienie obrazu drukowanego na płótnie – nie musi być to reprodukcja uznanego artysty, ale inne dzieło, na przykład na podstawie grafiki czy fotografii. Wydruk na płótnie powoduje, że obraz wygląda realistycznie, a przy tym nie kosztuje dużo.

Obrazy drukowane na płótnie to niedroga alternatywa dla prawdziwych dzieł, dlatego wtedy, gdy nie możemy pozwolić sobie na obrazy oryginalne, te drukowane także mogą być atrakcyjnym wyborem, chociaż nie będą wyglądały tak autentycznie. Taki obraz będzie pięknym dodatkiem do salonu nowoczesnego.

Cena drukowanych obrazów to od około 50 do 300 złotych w zależności od ich wielkości.

Jak dobrać obraz do salonu nowoczesnego?

Wiemy już, jakie obrazy można wybrać do nowoczesnego salonu. Pojawia się zatem druga kwestia – jak dobrać konkretne dzieło do wnętrza?

W tym przypadku pod uwagę trzeba wziąć kilka kluczowych kwestii, a mianowicie metraż salonu, jego aranżację i kolorystykę, a także efekt, jaki planujemy osiągnąć.

rowery w amsterdamie

Może rowery w Amsterdamie (rozmiar: 100×70) byłyby idealne do twojego salonu.

Zobacz obraz

 

 

Przy doborze obrazu do salonu należy wziąć pod uwagę:

Wielkość obrazu – pod tym względem dzieło powinno wpasować się w dostępną przestrzeń, dlatego nie powinno być ani zbyt małe, ani też za duże.
Liczba obrazów – możemy zdecydować się na jeden obraz o większej powierzchni lub na kilka obrazów tworzących zestaw lub możemy stworzyć go samodzielnie, wybierając różne dzieła i zestawiając je na ścianie.
Kolorystyka – do minimalistycznych, prosto urządzonych salonów możemy dobrać dzieła o intensywnych kolorach, z kolei do tych, które zawierają już dużo detali, obrazy bardziej stonowane.
Tematyka obrazu – dobieramy ją do swojego gustu, ale również może ona podkreślać styl aranżacji i jej detale, na przykład do wnętrza wykończonego naturalnymi materiałami można dobrać delikatne akwarele lub obrazy o tematyce przyrodniczej.
Rama obrazu – do nowoczesnych wnętrz najlepiej nadają się ramy proste, bez zbędnych ozdobników, na przykład w kolorze czarnym, białym, metalicznym.

Możesz zamówić obraz dopasowany do Twojego salonu: “Wycena obrazu online”

 

Gdzie umieścić obraz w salonie?

Kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to miejsce powieszenia obrazu w salonie. Tutaj dużo zależne jest od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, dlatego umiejscowienie obrazu będzie indywidualną kwestią.

Najczęściej obrazy umieszczane są nad kanapą lub narożnikiem, gdzie na ogół ściana jest pusta. Możemy także zawiesić je na wolnych ścianach przy wejściu lub przy półkach z książkami. Lepiej zrezygnować z umieszczania obrazów w pobliżu telewizora oraz na ścianie z oknami.

Jak powiesić obraz na ścianie?

Obraz na ścianie w nowoczesnym salonie możemy powiesić tradycyjnie – na gwoździu wbitym w ścianę, ale obecnie do dyspozycji mamy również specjalne naklejki, które zapewniają mocne trzymanie.

W tym drugim przypadku nie musimy obawiać się o uszkodzenie ściany, dlatego wtedy, gdy nie jesteśmy pewni czy dane miejsce jest najlepsze dla konkretnego dzieła, warto zdecydować się na ich zakup.

Praktyczne porady, które warto znać: “Jak wieszać obrazy na ścianie? Praktyczne porady, które warto znać”