Blog

Jak zapakować obraz na prezent?


Obraz zapakowany na prezent

Obraz może być wspaniałym pomysłem na prezent na różnorodne okazje. Jak go zapakować i jak wręczyć go, aby nie popełnić faux-pas?

Wręczanie dzieł sztuki w upominku towarzyszy ludzkości od dawna. W przeszłości dzieła otrzymywali głównie władcy oraz inne ważne osobistości. Obecnie każdy z nas może podarować albo dostać w prezencie obraz albo inne dzieło sztuki.

Obrazy, ponieważ to właśnie one wręczane są najczęściej, mogą jednak powodować szereg problemów.

Z jakiej okazji warto podarować taki upominek? Jak wybrać ten najlepszy, aby sprawić radość obdarowanej osobie? Gdzie można kupować obrazy jako upominki? W końcu, jak powinno się zapakować obraz, który ma być wręczony jako podarunek? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z tych pytań.

Obraz – prezent na każdą okazję

Zacznijmy od okoliczności, na które obraz może być atrakcyjnym upominkiem. Tutaj nie ma w zasadzie wielu ograniczeń, ponieważ uznaje się powszechnie, że dzieła sztuki są dobrym pomysłem na podarunek na każdą okazję.

Obrazy najczęściej wręczane są osobom dorosłym, ale również mogą stanowić ciekawy pomysł na prezent dla dziecka, na przykład mogą służyć wtedy jako ozdoba pokoju dziecięcego czy też nawet jako inwestycja.

Przykładowo obraz można wręczyć na takie okazje jak:

  • urodziny i imieniny
  • chrzest, komunię, bierzmowanie
  • ślub
  • rocznica
  • Dzień Matki, Dzień Ojca
  • Dzień Babci, Dzień Dziadka
  • Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka – Dzień Mężczyzn
  • Boże Narodzenie, Wielkanoc
  • jako upominek biznesowy – dla szefa, kontrahenta, klienta
  • jako podziękowanie

Zatem, jak widać, obraz może być świetnym pomysłem na różne okoliczności – zarówno te prywatne, rodzinne, jak również oficjalne, na przykład biznesowe. Obrazy często wręczane są także na szczeblu oficjalnym, na przykład pomiędzy przedstawicielami państw.

Wobec tego wtedy, gdy poszukuje się pomysłu na oryginalny prezent, malarstwo może być strzałem w dziesiątkę!

Jaki obraz wybrać na prezent?

Druga kwestia to wybranie odpowiedniego obrazu na prezent. Wybór jest pokaźny, więc warto poświęcić nieco więcej czasu na to, aby znaleźć najlepszą propozycję dla obdarowanego.

Zacznijmy tutaj od kwestii, że lepszym wyborem będzie na pewno obraz malowany ręczni przez artystę niż obraz drukowany na płótnie. Obrazy drukowane, chociaż są niedrogie i mogą być także ciekawą ozdobną wnętrza, nie spodobają się jednak każdemu. Podarowanie takiego obrazu na oficjalną okazje może być też faux-pas.

Wiele osób uważa, że obrazy malowanie ręcznie przez artystów są bardzo drogie i nawet nie rozgląda się za takimi propozycjami. W rzeczywistości jest jednak przeciwnie – za obraz mniej znanego artysty wcale nie trzeba płacić bardzo dużo. Już w cenie do 200 złotych można kupić coś atrakcyjnego, wykonanego ręcznie, jedynego w swoim rodzaju i niepowtarzalnego.

Nie trzeba kupować dzieła znanego artysty – w tym przypadku ceny wynoszą nawet po kilkadziesiąt tysięcy, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Lepiej postawić na artystów mniej popularnych, z młodszego pokolenia, którzy tworzą równie interesujące dzieła, ale są one dostępne w znacznie niższych cenach.

Kolejna sprawa to rodzaj – tematyka obrazu przeznaczonego na upominek. Czy lepiej zdecydować się na dzieło, które będzie nawiązywało do malarstwa dawnego swoim wyjątkowym kunsztem? A może postawić na coś bardziej nowoczesnego?

Tutaj dużo zależy już od tego, czy znamy gust osoby, której chcemy wręczyć tego rodzaju upominek. Jeśli tak, możemy dopasować łatwo coś, co będzie mogło sprawić jej przyjemność i pasować do aranżacji wnętrza domu.

W przeciwnym przypadku lepiej postawić na obrazy o dość neutralnej tematyce, na przykład przedstawiające widoki, martwą naturę. Dobrym pomysłem będzie również malarstwo współczesne w postaci obrazów abstrakcyjnych, które można dopasować do nowoczesnych przestrzeni.

Nie warto także przesadzać z wielkością obrazu – lepiej zdecydować się na coś w mniejszym formacie.

Gdzie kupić obraz jako upominek?

Zakupienie obrazu jako upominku nie jest obecnie bardzo trudne, ponieważ możemy zrobić to także całkowicie przez internet.

Oryginalne obrazy dostępne są przede wszystkim w galeriach sztuki – także tych funkcjonujących on-line. W związku z tym można zapoznać się łatwo z różnymi propozycjami bez wychodzenia z domu, a potem od razu dokonać zamówienia.

Internetowe galerie sztuki współpracują z wieloma artystami i prezentują różnorodne dzieła, wobec tego wybranie czegoś interesującego nie powinno być żadnym problemem. Szeroki przekrój kierunków artystycznych, formatów obrazów, cen powoduje, że dobranie obrazu jako upominku nie powinno być żadnym problemem.

Dzieła można kupować również bezpośrednio na stronach internetowych artystów lub po kontakcie z nimi, jeśli istnieje taka opcja.

Dużo obrazów można znaleźć też na internetowych portalach aukcyjnych. Należy jednak dokładnie sprawdzać oferty, ponieważ duża część obrazów na sprzedaż to obrazy używane, w gorszym stanie, wymagające dodatkowej konserwacji.

Najlepiej unikać portali ogłoszeniowych, a także aukcji on-line, które nie są prowadzone przez galerie sztuki lub sprzedających z pozytywnymi opiniami.

Jak zapakować obraz na prezent?

Jeśli udało nam się już zakupić obraz jako upominek, pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak go zapakować?

Przede wszystkim pojawia się pytanie – czy w ogóle należy pakować obrazy na prezent? A może lepiej wręczyć obraz, który nie jest zapakowany?

Eksperci nie są tutaj całkowicie zgodni co do tego, czy obrazy powinno się pakować jako prezent. Niektórzy wskazują, że nie jest to konieczne, a nawet nie jest wskazane. Inni z kolei mówią, że dekoracyjne opakowanie podkreśla rangę i ważność upominku.

Wręczenie obrazu bez opakowania
Jeśli nie chcemy pakować obrazu jako upominek, wtedy po prostu wręczamy go bez żadnych dekoracji, na przykład wstążek, papieru czy torebek.

Aby obraz nie uległ uszkodzeniu lub zabrudzeniu, warto jednak dostarczyć go na miejsce w opakowaniu, na przykład w kartonie. Przed wręczeniem obraz wyjmujemy z kartonu i potem przekazujemy obdarowanej osobie. Karton warto zachować, zwłaszcza wtedy, gdy jest on większy – pomoże wtedy w przechowaniu i transporcie, gdy jest to konieczne.

Wręczenie obrazu z opakowaniem
Jednak znacznie częściej obrazy są w jakiś sposób pakowane i dekorowane, jeżeli mają być przekazane na prezent.

Do dyspozycji mamy wówczas kilka metod pakowania, które można dobrać w zależności od okoliczności czy też od samego obrazu – jego wielkości, kształtu. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane metody pakowania obrazów na prezent.

Wstążka z kokardą
Najpopularniejszą metodą na ozdobę obrazu podarowanego jako upominek jest kokarda. Przewiązanie obrazu kokardą powoduje, że wygląda on uroczo, odświętnie i może doskonale wpasować się w okazję, z której jest wręczany.

Przygotowanie takiego dekoracyjnego opakowania nie jest też bardzo trudne – wystarczy wstążka oraz nożyczki.

Pamiętajmy o tym, że im obraz jest większym, tym szersza powinna być wstążka, którym chcemy do przewiązać. Zbyt cienka po prostu nie da tak ozdobnego efektu. Także kokarda powinna być bardziej okazała. Mniejsze obrazy można przewiązać cieńszymi wstążeczkami.

Wstążki przeznaczone do przewiązania obrazu można kupić w kwiaciarniach oraz w pasmanteriach. Można wybrać wstążki wykonane z tworzyw czy też z tkanin, na przykład wstążki satynowe czy brokatowe.

Papier do pakowania
Kolejna metoda na zapakowanie obrazu na prezent to wykorzystanie papieru do pakowania. W ten sposób obdarowana osoba nie będzie mogła podejrzeć swojego upominku, zanim go nie otworzy.

Papier do pakowania sprawdzi się głównie w przypadku obrazów o mniejszych wymiarach. Gdy chodzi o duże dzieła, konieczne może być wykorzystanie kilku rolek dekoracyjnego papieru do pakowania.

Tak zapakowany obraz możemy również przewiązać wstążką i zrobić na nim kokardę.

Papierowa torebka
To prosty sposób na zapakowanie obrazu, ale sprawdzi się on głównie wtedy, gdy mowa o dziełach o mniejszym formacie.

W sklepach można znaleźć papierowe torebki w różnych wielkościach – wystarczy dopasować je do wymiaru obrazu.

Celofan
Ostatnia propozycja to wykorzystanie celofanu – przezroczystego tworzywa, które używane jest często przy dekoracyjnym pakowaniu przedmiotów.

Celofan jest transparentny, więc pozwala jednocześnie na ochronę obrazu oraz na jego prezentację. Dla lepszego efektu dzieło może być też udekorowane kokardą ze wstążki.

Po zakupie obrazu warto również wiedzieć: “Jak wieszać obrazy na ścianie? Praktyczne porady, które warto znać”