Blog

Inwestowanie w sztukę – jak zacząć i czym się kierować?


Inwestowanie w sztukę

Inwestycje w sztukę wzbudzają wiele dyskusji. Czy warto? Jak dużo można zarobić? Jak rozpocząć? W co inwestować? Dla początkujących przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie związane z inwestycjami w działa sztuki.

Obecnie inwestowanie alternatywne, czyli między innymi inwestowanie w sztukę, cieszy się dużym zainteresowaniem. To ciekawa opcja dla osób, które poszukują innego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności jak giełda, fundusze inwestycyjne czy popularne teraz nieruchomości.

Wystarczy tylko spojrzeć na ceny zakupu i sprzedaży niektórych dzieł sztuki, aby przekonać się, że zarobek może być naprawdę bardzo wysoki. Obraz „Udzielny byk na urlopie” Stanisława Ignacego Witkiewicza został nabyty w 1991 roku za 53 tysiące złotych, natomiast 9 lat później sprzedano go już za 680 tysięcy złotych.

Zatem, jak inwestować w sztukę. aby zarobić na niej jak najwięcej?

Kolekcja dzieł nie tylko z pasji, ale również jako inwestycja
Badania wskazują, że większość kolekcjonerów dzieł sztuki w swoich decyzjach zakupowych kieruje się nie tylko pasją, ale również chęcią zainwestowania posiadanych przez siebie środków.

Eksperci, a także sami inwestorzy wskazują, że to rzeczywiście atrakcyjny sposób na pomnożenie oszczędności. Na sztuce można bowiem zarobić duże pieniądze – zarówno krótkoterminowo, jak również długoterminowo.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że przeświadczenie, że na każdym obrazie lub innym dziele można zarobić krocie, może być pierwszym krokiem do finansowej przepaści.

Zatem inwestowanie w sztukę, chociaż może wydawać się bardzo proste, tak naprawdę może powodować sporo problemów, w szczególności dla początkujących inwestorów, którzy nie mają jeszcze tak dobrego rozeznania w tej specyficznej dziedzinie.

W co opłaca się inwestować?

Inwestycja w sztukę ma różne oblicza i tak naprawdę trudno jest powiedzieć, w co najbardziej opłaca się inwestować, ponieważ rynek dzieł sztuki nie jest przewidywalny.
Może zdarzyć się, że popularność jednego z artystów nagle znacznie wzrośnie, co wpłynie również na ceny jego dzieł. Może być też tak, że jego obrazy przez długi czas będą utrzymywały taką samą wartość i nie pozwolą inwestorowi na wysoki zarobek.

Przy lokowaniu pieniędzy w sztukę najczęściej inwestorzy obierają dwa kierunki:

  • inwestowanie w dzieła twórców znanych i już teraz drogich
  • inwestowanie w tanie dzieła młodych, niej znanych artystów

Każda z tych propozycji ma swoje zalety i wady, dlatego warto przypatrzeć się im nieco bliżej.

Inwestowanie w dzieła uznanych artystów
Na polskim rynku dzieł sztuki stale przewijają się podobne nazwiska, między innymi popularni są Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Roman Opałka, Wojciech Fangor, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Rekordy cenowe bije przede wszystkim tak zwana sztuka dawna, czyli dzieła pochodzące przede wszystkim z okresu Młodej Polski. Również na wartości zyskują obrazy i inne dzieła sztuki twórców powojennych.

Aby zakupić dzieła znanych artystów, trzeba jednak posiadać w zanadrzu sporą sumę. Ceny rozpoczynają się często od kilkudziesięciu tysięcy złotych, a kończą nawet na kilkuset tysiącach w zależności od twórcy. To zatem propozycja dla inwestorów, którzy mogą pozwolić sobie na tak duży wydatek.

Z drugiej jednak strony inwestowanie w dzieła uznanych artystów jest bezpieczniejsze. Dzieła te zasadniczo nie tracą na wartości, dlatego też wejście w ich posiadani jest niemalże pewnym zarobkiem.

Warto także pamiętać o tym, że posiadanie znanych dzieł wymaga ich odpowiedniego przechowywania i zabezpieczenia, aby nie były narażone na uszkodzenie i kradzież.

Inwestowanie w dzieła młodych artystów
Inwestować można również w dzieła artystów młodszych, którzy nie są tak znani jak ich starsi koledzy i koleżanki po fachu. W tym przypadku musimy jednak przygotować się na większe ryzyko, gdyż takie inwestycje nie zawsze są gwarancją dobrego zarobku, a nawet mogą prowadzić do powstawania strat.

Młodzi artyści, którzy nie są jeszcze szerzej znani, sprzedają swoje dzieła w niskich cenach – możemy kupić je za kilkaset złotych. Jednak nie mamy wtedy pewności, czy wartość dzieła w przyszłości wzrośnie. Jeśli dany artysta stanie się bardziej ceniony, wtedy także ceny jego dzieł pójdzie w górę. Nie każdy młody twórca zyskuje jednak uznanie na rynku polskim i międzynarodowym.

Wobec tego do inwestowania w dzieła młodych artystów musimy podchodzić z większą dozą niepewności. Chociaż koszty są niższe, to jednak może się okazać, że inwestycja będzie chybiona i będziemy mieli trudności z odsprzedaniem obrazu.

Jak dużo można zarobić na inwestowaniu w sztukę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ trudno jest przewidzieć obecnie, jak będą prezentowały się ceny dzieł sztuki w przyszłości.

Jak wspomnieliśmy powyżej, w przypadku znanych artystów można zarobić niemalże na pewno, ale nie wiadomo, jak dużo. Niekiedy nawet po roku można odsprzedać dzieło z różnicą kilku tysięcy czy nawet ponad 10 tysięcy złotych. Im dłużej będzie ono w posiadaniu inwestora, tym większa może być jego wartość przy odsprzedaży.

Przy dziełach młodych twórców różnice na ogół nie są tak znaczne – zarobek najczęściej to od kilkuset do około 2 tysięcy złotych, ale, jak zaznaczyliśmy, nie zawsze jest on pewny.

To właśnie jeden z głównych minusów inwestowania w dzieła sztuki – inwestor nie ma pewności, jak dużo i czy w ogóle będzie mógł zarobić na swojej inwestycji.

Gdzie można kupić dzieła sztuki jako inwestycja?

Jeśli chcemy rozpocząć inwestowanie w dzieła sztuki, najważniejsze to znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie można je zakupić.

Aktualnie najwięcej inwestorów korzysta z galerii sztuki, w których można zapoznać się z dziełami różnych artystów – zarówno młodszego pokolenia, jak również tak zwanej sztuki dawnej.

Galerie sztuki są też najbezpieczniejszym miejscem na transakcję. Warto zdecydować się wtedy na zakup w galerii mającej pozytywne opinie, cieszącej się uznaniem ze strony kupujących, a także samych artystów. Opinie można obecnie znaleźć także przez internet.

Inny sposób na zakupienie dzieł sztuki to specjalne serwisy on-line oraz sklepy internetowe artystów. Niektórzy z nich prowadzą także sprzedaż osobistą.

Najlepiej unikać z kolei ogłoszeń o sprzedaży dzieł na portalach ogłoszeniowych, a także ofert na portalach aukcyjnych od sprzedających, którzy mają mało opinii. W tym przypadku możemy narazić się na oszustwo, na przykład możemy otrzymać dzieło podrobione albo też sprzedający może zniknąć z otrzymanymi przez nas pieniędzmi.

Jak wybrać idealne dzieło jako inwestycję na start?

Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, jakie dzieło wybrać jako pierwsze, aby rozpocząć swoją kolekcję.

Odpowiedź na to pytanie jest podyktowana przede wszystkim sumą, jaką chcemy przeznaczyć na zakup. Im będzie ona wyższa, tym na więcej możemy sobie pozwolić.

Gdy inwestorowi zależy na pewnym zysku, warto zdecydować się na obraz znanego artysty, co do którego możemy mieć niemalże pewność, że jego sztuka w najbliższym czasie zyska na wartości.

Jeśli jednak nie dysponujemy tak wysoką sumą, warto bliżej zapoznać się z młodymi twórcami. Nie powinniśmy jednak wybierać ofert na oślep. Najlepiej zagłębić się w temat młodej sztuki i dowiedzieć się więcej na jej temat.

Oczywiście, jeśli chcemy zdecydować się na zakup w galerii sztuki, zawsze możemy liczyć na pomoc jej pracowników. Pamiętajmy jednak o tym, że ich porady w tym zakresie nie oznaczają, że wartość dzieł danego artysty na pewno w krótkim czasie wzrośnie.

Zatem inwestowanie w sztukę to interesujący sposób na ulokowanie swoich oszczędności – zarówno w tej mniejszej, jak i większej sumie. Wybór dzieł jest spory, dlatego każdy zainteresowany może wybrać dla siebie coś interesującego – także w swoim guście.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rynek sztuki podlega złożonym procesom i tak naprawdę nikt nie jest w stanie dokładnie oszacować, ile dane dzieło będzie warte za rok, 5 lat czy za 10 lat. To właśnie powoduje, że inwestowanie w sztukę jest zarezerwowane dla wytrawnych inwestorów, którzy liczą na atrakcyjne zyski, ale są także przygotowani na straty.

Przed rozpoczęciem inwestowania warto przeczytać artykuł “Jak interpretować dzieła sztuki?”